Kostelec nad Orlicí
Oficiální internetové stránky


Vyhledávání

 

Sociální sítě

  • Facebook
  • Youtube


Cesta: Titulní stránka

 

Měření úsekové rychlosti v obci Lípa nad Orlicí - archiv dokumentů

 
 
 

Od 01.04.2022 byl spuštěn ostrý provoz úsekového měření rychlosti umístěného na silnici č. I/11 v obci Lípa nad Orlicí. Měření rychlosti zde provádíme v souladu s ustanovením § 79a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů. Jde o měření obou směrů automatizovaným systémem bez obsluhy a stanoviště pro měření rychlosti bylo schváleno Policií ČR.

Ověřovací listy rychloměru

Ověřovací list č. 8012-OL-70788-24 (platný do 06.11.2025)

Ověřovací list č. 8012-OL-70762-23 (platný do 07.11.2024)

Ověřovací list č. 8012-OL-70696-22 (platný do 08.11.2023)

Ověřovací list č. 8012-OL-70068-22 (platný do 27.02.2023)


Městská policie Kostelec nad Orlicí používá při měření rychlosti jízdy řádně ověřená stanovená měřidla, schváleného typu, jejich výstupy lze použít jako důkazy ve správním řízení.

Číslo účtu pro zaplacení určené částky:

  • 19-1240074329/0800

Číslo účtu pro zaplacení určené částky v mezinárodním tvaru (IBAN):

  • CZ77 0800 0000 1912 4007 4329, SWIFT (BIC): GIBACZPX

Identifikátorem platby je variabilní symbol, uvedený ve výzvě.

Nejčastější dotazy ohledně úsekového měření

Když zaplatím, budu mít záznam v kartě řidiče (body)?

V případě zaplacení určené částky nejsou připisovány žádné body do bodového hodnocení řidiče, neboť se nejedná o sankci za přestupek řidiče, ale o postih za správní delikt provozovatele vozidla. Uvedený delikt se nezapisuje do žádné evidence. Podmínkou je úhrada určené částky v zákonem stanovené 30-ti denní lhůtě. Ustanovení § 125h, odstavce 5, zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích stanovuje, že pokud je určená částka uhrazena nejpozději v den splatnosti, obecní úřad obce s rozšířenou působností věc (přestupku neznámého pachatele) odloží.


Od kdy se počítá splatnost určené částky 30 dnů?

Počítání lhůt upravuje § 40 správního řádu – lhůta začíná běžet dnem následujícím po dni doručení, 30. den ode dne doručení však musí být platba již připsána na účet správního orgánu, jinak se platba stane přeplatkem provozovatele - § 125h odst. 9 zákona č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.


Nemohl jsem si vyzvednout zásilku s výzvou k zaplacení určené částky na poště

Ustanovení § 24, odstavce 1, zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu říká, jestliže si adresát uložené písemnosti písemnost ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byla k vyzvednutí připravena, nevyzvedne, písemnost se považuje za doručenou posledním dnem této lhůty. Nastává tzv. fikce doručení. Při doručování je poštovním doručovatelem oddělena zadní část dodejky, kde je uvedeno poučení ve smyslu § 41, správního řádu, které doručovatel vhodí při neúspěšném pokusu o doručení do poštovní schránky. Pokud provozovatel svou nepřítomnost v místě bydliště správnímu orgánu doloží a splní všechny podmínky § 41, správního řádu včetně provedení zmeškaného úkonu, je velmi pravděpodobné, že bude zmeškaný úkon prominut. To vše samozřejmě platí v případě, že provozovatel hodlá věc řešit zaplacením určené částky, anebo má zájem sdělit osobu řidiče. Každá žádost se posuzuje podle konkrétních skutkových okolností a nelze paušálně předem konstatovat, za jakých okolností bude žádosti vyhověno a za jakých okolností bude žádost zamítnuta.


Zaplatil jsem určenou částku až po lhůtě;  nebo mohu ještě zaplatit, i když vím, že uplynula doba splatnosti?

Ne. Určená částka je splatná do 30dnů. Po uplynutí této lhůty veškeré platby, které budou provedeny, se podle § 125h odst. 9, písm. a) zákona č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů stávají přeplatkem provozovatele vozidla („přeplatkem provozovatele vozidla se  stává částka určená na úhradu určené částky uhrazena po dni splatnosti určené částky a to ke dni její platby“). Pokud je přeplatek vratitelným přeplatkem, vrátí jej obecní úřad s rozšířenou působnosti  do 1 roku ode dne jeho vzniku; tato lhůta neběží po dobu, kdy je obecním úřadem s rozšířenou působnosti vedeno  řízení o přestupku podle § 125f odst. 1 (přestupek provozovatele vozidla), zákona č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů, ve vztahu k němuž byla určená částka uhrazena. Vratitelný přeplatek nižší než 200 Kč se nevrací. V odůvodněných případech je možné podat žádost o prominutí zmeškání úkonu (§ 41, správního řádu) a zároveň určenou částku zaplatit. Aby mohl správní orgán zmeškaný úkon prominout, musí podatel prokázat, že překážkou byly závažné důvody, které nastaly bez jeho zavinění. S požádáním je třeba spojit zmeškaný úkon, jinak se žádostí správní orgán nezabývá – v tomto případě musí tedy podatel spolu s podáním žádosti uhradit určenou částku. Je pak na posouzení správního orgánu, zda žádosti vyhoví. Typickým případem, kdy je žadateli po splnění podmínek zpravidla vyhověno, je pobyt účastníka řízení v zahraničí (pracovní cesta, dovolená), kdy po návratu do místa bydliště zjistí, že mu byla doručena výzva k zaplacení určené částky a již uplynula doba splatnosti.


Chci nahlásit, kdo vozidlo řídil, stačí údaje zaslat e-mailem?

Jedná se o podání ve smyslu správního řádu, a aby takové podání bylo možné použít pro účely správního řízení, musí takové podání splnit náležitosti upravené v § 37, správního řádu:

(1) Podání je úkonem směřujícím vůči správnímu orgánu. Podání se posuzuje podle svého skutečného obsahu a bez ohledu na to, jak je označeno.

(2) Z podání musí být patrno, kdo je činí, které věci se týká a co se navrhuje. Fyzická osoba uvede v podání jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování podle § 19 odst. 3. V podání souvisejícím s její podnikatelskou činností uvede fyzická osoba jméno a příjmení, popřípadě dodatek odlišující osobu podnikatele nebo druh podnikání vztahující se k této osobě nebo jí provozovanému druhu podnikání, identifikační číslo osob a adresu zapsanou v obchodním rejstříku nebo jiné zákonem upravené evidenci jako místo podnikání, popřípadě jinou adresu pro doručování. Právnická osoba uvede v podání svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob nebo obdobný údaj a adresu sídla, popřípadě jinou adresu pro doručování. Podání musí obsahovat označení správního orgánu, jemuž je určeno, další náležitosti, které stanoví zákon, a podpis osoby, která je činí.

(4) Podání je možno učinit písemně nebo ústně do protokolu anebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem. Za podmínky, že podání je do 5 dnů potvrzeno, popřípadě doplněno způsobem uvedeným ve větě první, je možno je učinit pomocí jiných technických prostředků, zejména prostřednictvím dálnopisu, telefaxu nebo veřejné datové sítě bez použití uznávaného elektronického podpisu.

( 5) Ten, kdo činí podání v elektronické podobě podle odstavce 4 věty první, uvede současně poskytovatele certifikačních služeb, který jeho certifikát vydal a vede jeho evidenci, nebo certifikát připojí k podání.

(6) Podání se činí u správního orgánu, který je věcně a místně příslušný. Podání je učiněno dnem, kdy tomuto orgánu došlo.

Z uvedeného vyplývá, že pokud fax anebo elektronické podání bez uznávaného elektronického podpisu není ve lhůtě 5-ti dnů potvrzeno písemnou formou či doplněno o elektronický podpis (či o datovou zprávu), pohlíží se na takové podání tak, jako by nebylo vůbec učiněno.

Správní orgán závěrem této odpovědi upozorňuje, že sdělení údajů o osobě řidiče, která měla dle provozovatele vozidla v době přestupku vozidlo řídit, ještě neznamená, že následně nemůže být s provozovatelem vozidla zahájeno správní řízení pro správní delikt dle § 125f, odstavce 1, zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. K zahájení řízení pro správní delikt dojde zpravidla, když správní orgán nezahájí řízení o přestupku a věc odloží, protože nezjistil skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě, anebo řízení o přestupku zastaví, protože obviněnému z přestupku spáchání skutku neprokáže.


Mohu se zprostit odpovědnosti za přestupek provozovatele vozidla dle § 125h, odstavce 1, zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích?

Ano, ale jen v zákonem stanovených případech - liberační důvody jsou uvedeny v § 125f, odstavec 6, zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích: Provozovatel vozidla za správní delikt neodpovídá, jestliže prokáže, že v době před porušením povinnosti řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích:

a) bylo vozidlo, jehož je provozovatelem, odcizeno nebo byla odcizena jeho tabulka s přidělenou státní poznávací značkou, nebo

b) podal žádost o zápis změny provozovatele vozidla v registru silničních vozidel jíž bylo následně vyhověno.


Odepřu podat vysvětlení z důvodů uvedeného ve zvláštním zákoně – reakce na výzvu k zaplacení určené částky.

V případě, že provozovatel, s odkazem na ustanovení zvláštního zákona (občanský zákoník) uvede, že osoba řidiče je mu známa, ale s ohledem na to, že tato osoba je ve vztahu k němu osobou blízkou, („osobou blízkou se rozumí příbuzný v pokolení přímém, osvojitel, osvojenec, sourozenec a manžel, partner; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké jen tehdy, kdyby újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá právem pociťovala jako újmu vlastní“), využívá svého práva odepření podání vysvětlení. Správní orgán v tomto případě věc přestupku odloží a následně přikročí k zahájení řízení o přestupku provozovatele vozidla, dle § 125h, odstavce 1, zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.


Chci se podívat na fotodokumentaci k přestupku, který byl vozidlem spáchán.

Nutno kontaktovat příslušného referenta, uvedeného ve výzvě k zaplacení určené částky a domluvit si termín návštěvy.


Chci zaslat předmětnou fotodokumentaci k přestupku.

Fotodokumentace k předmětnému přestupku se automaticky nezasílá. Na základě domluvy s příslušným referentem je ale možnost do ní nahlédnout a pořídit si kopii. Zasláním výzvy k zaplacení určené částky ze strany správního orgánu není zahájeno žádné správní řízení a neprovádí se žádné dokazování. Provozovateli je oznámeno, že s jeho vozidlem byl spáchán přestupek a je mu nabídnuto věc řešit zaplacením určené částky. Pokud provozovatel určenou částku zaplatí, věc přestupku neznámého pachatele se odloží.


Vozidlo je provozováno jiným provozovatelem v rámci smlouvy o operativním leasingu.

Nepostačuje, neboť v případě, že nebude skutečný řidič vozidla v době spáchání přestupku zjištěn a postižen, za přestupek provozovatele vozidla odpovídá provozovatel, evidovaný v centrálním registru vozidel, resp. uvedený v technickém průkazu vozidla. Ten se může zprostit odpovědnosti pouze v zákonem stanovených případech tj. v § 125f, odstavec 6, zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, z tzv. liberačních důvodů, v případě prodeje vozidla je to nejméně, že původní majitel podal žádost o zápis změny provozovatele vozidla v registru silničních vozidel, již bylo následně vyhověno.


Vozidlo je provozováno autopůjčovnou a nájemce již odcestoval mimo území České republiky.

Nutno správnímu orgánu sdělit údaje o totožnosti nájemce, aby mu bylo možno doručovat. Pokud se však nezjistí skutečnosti, odůvodňující zahájení řízení o přestupku proti konkrétní osobě, správní orgán věc odloží a za správní delikt odpovídá provozovatel vozidla, který pak může případně uloženou sankci, na podkladě výpůjční smlouvy, uzavřené s cizozemským řidičem, vymáhat v občanskoprávním řízení.  Nejedná se však o pravidlo, neboť správní orgán hodnotí každý případ zvlášť podle konkrétních okolností a může dojít k závěru, že nelze v dohledné době očekávat, že by bylo reálně možné s označenou osobou zahájit řízení o přestupku, neboť by to bylo v rozporu s účelem zákona. V takovém případě správní orgán přestupek rovnou odloží a následně zahájí řízení pro přestupek dle § 125f, odstavce 1, zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.


Vozidlo je prodáno, postačí zaslat kopii kupní smlouvy?

Nepostačuje, neboť v případě, že nebude skutečný řidič vozidla v době spáchání přestupku zjištěn a postižen, za přestupek provozovatele vozidla odpovídá držitel, evidovaný v centrálním registru vozidel, resp. uvedený v technickém průkazu vozidla.


Nesouhlasím s přestupkem.

Písemně správnímu orgánu oznamte totožnost řidiče, s kterým bude následně zahájeno řízení o přestupku, kde má skutečný řidič možnost uplatnit veškeré zákonné prostředky pro svoji obhajobu. Nesouhlasit s přestupkem může i provozovatel vozidla v řízení o přestupku provozovatele, ale vzhledem k tomu, že v řízení o přestupku provozovatele nebude předmětem řízení zavinění přestupku, jsou zde výrazně omezené možnosti obhajoby v tomto směru (nesouhlas s přestupkem).


Nahlížení do spisu.

Nahlédnout do spisu může účastník řízení (provozovatel) či osoba, která prokáže právní zájem nebo jiný vážný důvod.



 
 
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > ÚŘAD > Formuláře a dokumenty > Odbor přestupkových agend > Měření úsekové rychlosti v obci Lípa nad Orlicí

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém