Cesta: Titulní stránka > MĚSTO > Partnerská města
Aktuální stav fyzicky přítomných klientů ke dni 31.8.2017: 189
Nejpočetněji zastoupené skupiny klientů: Ázerbájdžán, Ukrajina, Rusko, Arménie, Gruzie, Kuba.
Pobytové středisko nemá žádné informace o nečekaném navýšení klientů.
Podané informace poskytla Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR. Více k dispozici na webových stránkách www.mvcr.cz/migrace/.
Vyšní Lhoty:
Bělá pod Bezdězem:
Balková (dne 14.11.2016 se ZZC přesunulo z Drahonic do areálu v Balková):
Francie
V severofrancouzském městě Calais se v úterý dne 22.8.2017 odehrály další hromadné rvačky mezi migranty. Stalo se tak po nočních střetech mezi skupinami Afghánců a Afričanů. Dvě desítky lidí utrpěly zranění, převážně lehká, napsala agentura AFP.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová dne 28.8.2017 v Paříži vyzvali k přísnějším a jasnějším opatřením proti nelegální migraci z Afriky do Evropy. Merkelová na minisummitu ve francouzské metropoli uvedla, že Evropa má 'humanitární odpovědnost' bojovat proti tomuto jevu a proti pašerákům, kteří zneužívají lidského neštěstí. Lídři Francie, Německa, Itálie a Španělska pak ve společném prohlášení podle agentury AP uvedli, že azylovou proceduru 'se zvlášť zranitelnými migranty' je podle nich potřeba zahájit už v Africe.
Německo
Cizince, kteří by mohli spáchat teroristický útok, je možné z Německa deportovat, i když zatím nepředstavují konkrétní hrozbu. Rozhodl o tom Spolkový správní soud v Lipsku, který posuzoval dvojici konkrétních případů. Šlo v nich o muže ve věku 21 a 27 let, kteří se sice narodili v Německu, ale měli alžírskou, respektive nigerijskou státní příslušnost. Policie, která letos v únoru oba zatkla při razii, je podezřívala ze sympatií k takzvanému Islámskému státu a z přípravy násilností nebo dokonce teroristických činů. Úřady z tohoto důvodu rozhodly o tom, že oba muži budou deportováni, což se také stalo.
Německo v dohledné době nezruší pohraniční kontroly. V rozhovoru s listem Rheinische Post to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Již v květnu ministerstvo vnitra dalo na vědomí, že ukončení kontrol na vnitřních hranicích zemí schengenského prostoru kvůli migrační krizi zatím nepřipadá v úvahu. Německo zavedlo kontroly na hranicích s Rakouskem v září 2015, tedy v době, kdy příval žadatelů o azyl do Německa vrcholil. Kontroly, ke kterým vedle Německa přistoupilo i několik dalších schengenských zemí včetně Švédska či Rakouska, jsou uplatňovány na základě výjimky. Platnost dosavadní výjimky skončí 11. 11. 2017.
Rakousko
Rakousko bude po dobu neurčitou pokračovat v kontrolách na svých hranicích, které zavedlo kvůli nelegální migraci. Řekl to ministr vnitra Wolfgang Sobotka v rozhovoru pro nejnovější vydání německého nedělníku „Welt am Sonntag“, z něhož citovala agentura DPA. Evropská komise v minulosti opakovaně Rakousko i další země za prodlužování kontrol na hranicích kritizovala. Kontroly na vnitřních hranicích tzv. schengenského prostoru volného pohybu mohou být podle unijních pravidel zavedeny jen ve výjimečných případech a na dobu určitou. Rakousko je zavedlo před necelými dvěma lety a od té doby je opakovaně prodlužuje.
Itálie
Ve čtvrtek dne 24.8. zasáhla italská policie na římském náměstí Piazza Indipendenza proti zhruba stovce uprchlíků, převážně azylantů z Eritrey. Migranti se zde utábořili poté, co museli vyklidit nedalekou budovu, kterou od roku 2013 okupovali. Podle italských médií odmítli alternativní ubytování mimo Řím a požadovali, aby mohli zůstat spolu, napsala agentura ANSA. Zásah vyvolal prudké reakce. Mnozí považují postup bezpečnostních složek, včetně nasazení vodních děl a pendreků, za neúměrný.
Belgie
Stovky migrantů, převážně Súdánci a Eritrejci snící o usazení v Británii, přespávají každou noc v jednom z bruselských parků. Mezitím nabral tento jev takový rozmach, že připomíná někdejší tábor zvaný Džungle u francouzského přístavu Calais, píše agentura AFP.
Polsko
Varšava a Budapešť vzkázaly Evropské komisi (EK), že svůj odmítavý postoj ke kvótám pro přerozdělení migrantů nehodlají měnit. EK koncem července posunula do další fáze řízení proti ČR, Maďarsku a Polsku kvůli tomu, že nedodržují povinnosti plynoucí z programu přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót. 'Toto řešení je špatné a ohrožuje bezpečnost,' uvádí se podle agentury DPA v odpovědi zaslané komisi, kterou zveřejnilo polské ministerstvo vnitra. Polská vláda je přesvědčená o správnosti svého postoje, kterou zdůvodňuje nutností zajistit bezpečnost. Poukazuje přitom na to, že otázky národní bezpečnosti jsou zcela v kompetenci členských států.
Itálie
V Kalábrii se aktuálně očekává více spontánních vylodění hlavně z Turecka. Jedná se o nový trend, kdy lodě z Turecka připlouvají napřímo, avšak v menších skupinách. Pašeráci na těchto lodích jsou ve většině případů občané Ukrajiny.
Co se týká pašeráků na lodích připlouvajících z Libye, pašeráci jsou hlavně vysíláni do Itálie, aby zjistili tamní situaci. Nežádají si v Itálii o azyl, ale zůstávají i dva měsíce, aby získali potřebné informace (mluví italsky, protože hodně Libyjců zde studovalo). Poté, co jsou vyhoštěni zpět, se opět do Itálie opakovaně vracejí.
Libye
Vláda v Tripolisu zaplatila libyjským milicím, které se podílely na obchodu s lidmi, aby nyní bránily migrantům vyplouvat do Evropy. Agentura AP se odvolává na nejmenované libyjské bezpečnostní činitele a členy milicí a podle ní se jedná o dohodu, kterou podpořila Itálie (to italské ministerstvo zahraničních věcí popřelo).
Libyjská pobřežní stráž dne 29.8. oznámila, že za poslední dva dny zadržela a zpět ke břehům dopravila plavidla, na nichž se k evropským břehům pokoušelo dostat téměř 700 migrantů. Informovala o tom agentura AP.
Rumunsko
Ředitel Generálního inspektorátu pohraniční policie v Oradeu na tiskové konferenci uvedl, že se výrazně zvýšil tlak nelegální migrace na rumunsko-maďarské hranici. Jestliže v prvním pololetí roku 2017 se pokusilo překročit rumunsko-maďarskou hranici 947 osob, pak jen v období od 1. 7. do 21. 8. 2017 to bylo 661 osob.
Během prvních 6 měsíců 2017 bylo na území Rumunska zadrženo celkem 2 500 nelegálních migrantů, což představuje pětinásobný nárůst oproti druhé polovině roku 2016.
Maďarsko
Podle aktuálních informací Ředitelství maďarské policie bylo od 1. 1. 2017 do 27. 8. 2017 na maďarském území zadrženo a vráceno zpět na srbské území 5 857 uprchlíků (celkem bylo zaregistrováno za uvedené období 13 275 pokusů o nelegální překročení technické zábrany na hranicích).
Zobrazit vyhledávací formulář »
Sociální sítě