Kostelec nad Orlicí
Oficiální internetové stránky


Vyhledávání

 

Sociální sítě

  • Facebook
  • Youtube


Cesta: Titulní stránka > ŽIVOT VE MĚSTĚ > Občanská vybavenost

 

Přehled informací k tématu nelegální migrace 4/2017

 

 
 

Informace o dění v Pobytovém středisku Kostelec nad Orlicí za září 2017

Aktuální stav fyzicky přítomných klientů ke dni 30.9.2017: 211
Nejpočetněji zastoupené skupiny klientů: Ázerbájdžán, Ukrajina, Arménie, Rusko, Gruzie.
Pobytové středisko nemá žádné informace o nečekaném navýšení klientů.

Přehled nelegální migrace za měsíc září 2017

Podané informace poskytla Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR. Více k dispozici na webových stránkách www.mvcr.cz/migrace/.

Jednotlivá zařízení pro zajištění cizinců k datu 24.9.2017:
Vyšní Lhoty:

  • zařízení slouží k ubytování samostatných mužů zajištěných na Moravě
  • k datu 24.9.2017 bylo v zařízení ubytováno 6 cizinců ze 2 zemí.

Bělá pod Bezdězem:

  • zařízení je určené k ubytování rodin a žen zajištěných na celém území ČR
  • k datu 24.9.2017 byly v zařízení ubytovány 4 osoby ze  2 zemí.

Balková (dne 14.11.2016 se ZZC přesunulo z Drahonic do areálu v Balková):

  • zařízení je určené k ubytování samostatných mužů zajištěných v Čechách
  • k datu 24.9.2017 bylo v zařízení ubytováno 49 cizinců.

Aktuální situace v zemích EU:

Většina z 2,2 milionu migrantů, kteří v letech 2015 a 2016 přišli do Evropy, na konci tohoto období stále čekala na vyhodnocení svých žádostí o azyl. Jen 3 % běženců pak po zamítnutí žádosti vrátily evropské úřady zpět do domovských zemí, zjistil výzkum nezávislého washingtonského institutu Pew Research Center. V Evropě tak podle zprávy institutu „na konci roku 2016 žilo na 1,1 milionu osob v byrokratickém limbu“.

Německo
Německé parlamentní volby nebudou mít zásadní dopady na uprchlickou politiku spolkové republiky, shodují se odborníci. Berlín tak bude nadále usilovat o naplnění kvót na přerozdělování běženců v rámci EU, o uzavření dohod s tranzitními zeměmi na severu Afriky nebo o zvýšení počtu deportovaných odmítnutých žadatelů o azyl.
Žádostí o azyl v Německu od tureckých diplomatů a vojáků přibývá. Po nezdařeném vojenském puči v Turecku požádalo o ochranu německého státu už téměř 1 000 Turků, kteří se doma obávají politického pronásledování. Během čistek ve státní správě, školství, soudnictví a armádě nechal turecký prezident Erdoğan propustit tisíce lidí. V Turecku, i v zahraničí pronásleduje stoupence takzvaného Gülenova hnutí, kterým dává za vinu přípravu puče. Dvě stě žadatelů z řad tureckých diplomatů už azyl v Německu získalo. Úřady takovéto žádosti vyřizují z 80 % kladně. Vztahy mezi Německem a Tureckem jsou i kvůli těmto azylovým řízením dlouhodobě napjaté.

Rakousko
Na balkánské trase vznikají nové cesty, kudy převáděči pašují migranty. Řekl to rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil německému deníku Die Welt. Stále více převáděčů se podle něj pokouší dostat uprchlíky přes Slovensko dále na sever Evropy. Rakouská policie a armáda proto začaly provádět společné utajené kontroly v blízkosti slovenských hranic, uvedl Doskozil. 'Podle našich poznatků vznikají v poslední době na Balkáně nové převaděčské trasy poté, co Maďarsko a Makedonie výrazně zpřísnily ochranu vnějších hranic EU,' řekl rakouský ministr. Policie a armáda nyní začaly provádět skryté kontroly v rakousko-slovenském pohraničí. Balkánská trasa jako taková je podle něj nadále prostupná a oblíbená.

Španělsko
Bilbao se stává druhým Calais - Úřady ve španělském přístavu Bilbao registrují stále víc pokusů migrantů proniknout nelegálně na trajekty směřující do Británie. „Uprchlíci se snaží dostat do kamiónů, které se v Bilbau naloďují na trajekty a plaví se do britského Portsmouthu. Mnozí mají za sebou už několik neúspěšných pokusů. Stahují se sem další, protože rozkřiklo, že tady to jde,“ sdělila BBC.

Centrální středomořská trasa

Více než 100 migrantů se pohřešuje u břehů Libye poté, co se zde jejich plavidlo potopilo. Mluvčí námořnictva řekl, že ze ztroskotané lodi již bylo dne 20. 9. zachráněno několik osob, které úřady informovaly o rozsahu neštěstí. Na otevřeném moři údajně byly před zásahem záchranářů tři dny.

Aktuální situace v zemích balkánské trasy:

Bulharsko
Bulharská vláda se rozhodla omezit pohyb žadatelů o azyl. Na základě příslušného nařízení nebudou smět opouštět přijímací střediska ani se přibližovat k hranicím, kde by se mohli pokusit pokračovat v cestě na západ Evropy, informovala dne 21.9. média. Lhůta, kterou mají bulharské úřady na vyřízení těchto žádostí, je tříměsíční. Bulharsko, které je nejchudší členskou zemí EU, je v podstatě považováno za tranzitní zemi pro migranty, kteří přicházejí z Turecka a snaží se dostat do bohatších unijních zemí na západě a severu Evropy. Od loňska, kdy byl na hranicích s Tureckem postaven plot, ale počet osob přicházejících do Bulharska výrazně klesl. Nyní je registrováno jen 1 268 žadatelů o azyl a kapacita přijímacích středisek je naplněna ze čtvrtiny. Během prvních devíti měsíců letošního roku bylo při pokusu nelegálně opustit Bulharsko zadrženo 1 930 migrantů, většina na hranicích se Srbskem.

Makedonie
Ministerstvo vnitra Makedonie zahájilo celoevropskou operaci proti pašování migrantů společně s řeckou a srbskou policií. Během operace byli vyhledáni místní obyvatelé, podezřelí z toho, že jako součást mezinárodní zločinecké skupiny nabízeli navigace, dopravu, a také útočiště pro pašování migrantů.

 
 
Zodpovídá: Martin Rýdel
Vytvořeno / změněno: 3.5.2018 / 3.5.2018
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém